Tajomstvo obrázkových kartičiek

Ako používať obrázkové kartičky v učení jazyka

Deti sa najlepšie učia prostredníctvom hry. Učia sa názvy vecí, s ktorými sa hrajú a prichádzajú do kontaktu. Aby mohli komunikovať, potrebujú vedieť slovíčka, ktoré sú základným stavebným materiálom jazyka. Pri slovách materinského jazyka je to ľahké – jazykovo obklopujeme deti prakticky stále, pri každej činnosti ktorú robíme.

Možno premýšľate nad tým, ako sa s deťmi hrať a predstaviť im nové slová v cudzom jazyku. Samozrejme, ideálne je, ak jazyk predstavujeme dieťaťu cez reálne veci. No nie vždy je to možné. Vtedy nám do cesty prichádzajú obrázkové kartičky.

Obrázkové karty, alebo v angličtine flashcards, sú univerzálnou pomôckou. Sú skladné, prenosné, zaujímavé a dajú sa s nimi hrať rôzne hry.

Deti si trénujú vizuálnu a kinestetickú pamäť. Je dobré, aby ste pri výbere mysleli na to, že dieťa tie kartičky bude v prvom rade vnímať očami – vizuálne. Preto musia deti zaujať.

Máte na výber

  • kartičky s reálnymi obrázkami vecí
  • alebo kreslené kartičky
  • pre malé deti odporúčam veľké kartičky (ideálne A5)

V každom prípade však musia byť farebné, zrozumiteľné a musia zaujať aj vás.

Keď dieťaťu ukazujete obrázky, mali by počuť správnu výslovnosť. Dieťa si obrázok spája s určitým zvukom, preto je potrebné, aby ste slovo vyslovovali správne.

Praktický tip: výslovnosť sa naučte tak, že si slovo vypočujete na internete ako sa správne vyslovuje a prípadne si aj na lístok napíšte výslovnosť a prilepte na zadnú stranu kartičky.

Kde nájsť výslovnosť? Ja používam napríklad stránku https://sk.forvo.com/. Môžete si vybrať britskú alebo americkú angličtinu (pre polyglotov je tu aj ďalších viac ako 20 jazykov). Vyskúšajte.

Kde všade môžete kartičky využiť

S kartičkami sa môžete hrať samostatne, ale využiť ich v kombinácii s inými aktivitami. Ak sa napríklad chcete učiť zvieratá, môžete si kartičky ukazovať pri tom ako spievate Old Macdonald Had a Farm. Alebo ak si čítate rozprávku O troch prasiatkach, pomocou kartičiek si môžete príbeh zopakovať alebo zahrať si divadielko.

Kartičky môžete využiť aj na aktivity vonkuhýbať sa pri hre s nimi – stačí ich ukryť v záhrade (alebo na ihrisku) a hľadať. Sú ideálne pri cestovaní, napríklad na hranie v aute, to môžete robiť ako celá rodina.

Na stiahnutie už hotové kartičky

Kde takéto kartičky zohnať? Môžete si ich kúpiť alebo vyrobiť. Na internete je množstvo stránok, kde sú vytvorené obrázkové karty a dostupné zadarmo. Stačí si ich vytlačiť, nastrihať a začať používať.

Ak ste kreatívni, môžete si ich s deťmi nakresliť a vytvoriť. K tomu som pripravila jednoduchý návod, ako na to.

Pridávam niekoľko webstránok, kde si môžete stiahnuť už hotové kartičky:

  • https://www.eslflashcards.com/
  • https://www.kids-pages.com/flashcards.htm
  • https://mrprintables.com/printable-flash-cards.html
  • https://flashcardfox.com/

Želám veľa zábavy pre hre s deťmi.

(obrázok: canva.com)

Komentáre