Angličtina aj v postieľke. Ako správne začať s knižkami a príbehmi?

Všetci máme radi príbehy a rozprávky. Zažívame pri nich dobrodružstvá, ktoré si pamätáme celý život. A chceme, aby tieto pocity, kedy nám naplno funguje fantázia a nedokážeme sa od knižky ani na minútku odtrhnúť, zažívali aj naše deti.

Jedným z dôvodov, prečo čítame knihy, je, že sa s deťmi učíme cudzí jazyk a nové slovíčka úplne prirodzene. Je pochopiteľné, že čítanie v angličtine môže byť aj celkom výzva – možno neviete po anglicky až tak dobre, nie ste si istí ako sa to číta.

Poviete si – ja predsa nie som rodený hovorca. A vy chcete svoje dieťa zaujať, aby od knižky neodbiehalo a so záujmom čítalo spolu s vami.

Mám pre vás dobrú správu: dokážete to aj vy a funguje to výborne.

Prečítajte si niekoľko tipov, pomocou ktorých si môžete čítať v angličtine a učiť sa týmto spôsobom jazyk, aj keď nie ste expert v angličtine. A ešte to vaše dieťa bude aj baviť.

  • Vyberte si známy príbeh. Ak začnete s príbehom, populárnou rozprávkou, ktorú dospelí aj deti poznáte v slovenčine, je to dobrý základ, lebo vy ako rodič čítate a hovoríte o niečom, čo poznáte. Dieťa ľahko rozozná postavy, príbeh, mená osôb. Môžete skúsiť klasiku, napríklad Three Little Pigs (Tri prasiatka). Aj keď budete hovoriť po anglicky, deti pochopia dej, ktorý už poznajú, pomôžu si obrázkami, náznakom ukážu sfúknutie domčeka. Vôbec im nebude vadiť, že na ne rozprávate po anglicky. Ďalšie, aj menej známe príbehy už dobudúcna nebudú odmietať zo strachu, že by nerozumeli.
  • Čítajte stále dookola, deti to bude stále baviť. Pre deti je opakovanie a pravidelnosť veľmi dôležité. Deti potrebujú počuť slová veľa krát, aby si ich zapamätali a aby ich vedeli aj zopakovať. A deti tiež budú radi čítať knižky stále dokola, kľudne aj 20x a dokonca aj 3x za sebou v jeden deň. Určite máte zopár takých, ktoré „točíte“ stále dokola a deti po nich siahajú neustále. Príbeh Peppa´s Christmas o tom, ako Santa dupe po streche a nezmestí sa do komína, čítame každý večer, aj v lete.
  • Ukazujte prstom, kde v texte ste. Deti začnú postupne rozoznávať písmená a slová, a keď budú vedieť príbeh naspamäť, budú mať pocit, že vlastne čítajú oni. Prvé písmená odstavcov bývajú odlíšené a zväčšené oproti zvyšku textu a to sú písmená, ktoré si deti všimnú ako prvé. Keď otočíte stranu, deti ukážu prstom tak, kde začína text a povedia písmeno. Ak už text poznajú naspamäť, samé povedia repliku z danej strany. Ako prvé si zapamätajú opakujúci sa text, citoslovcia spojené s konkrétnou situáciou (napr. klopanie na dvere, sfúknutie slameného domčeka). A už ˇčítajú“ sami.
  • Čítajte každý deň. Dosiahnete tak pravidelnosť a vytvoríte si návyk. Čítanie je čas, kedy sa spolu tešíte, trávite ho zaujímavou aktivitou. Posadíte si dieťa na kolená a spoločne listujete knihu. Môžete mať na čítanie vyhradený konkrétny čas, napríklad pred spaní, čo môže byť spojené s tým, že ležíte vedľa seba a spoločne si čítate v posteli.

Ak budete svojmu dieťaťu čítať v cudzom jazyku, jeho jazyk a slovná zásoba budú prekvitať. Nebojte sa vystúpiť zo svojej komfortnej zóny – vaše dieťa vás určite za výslovnosť kritizovať nebude.

Verím, že sa spoločne naučíte veľa nového.

Komentáre