Čítanie v angličtine alebo v slovenčine? To je otázka. Deti si v prvom rade užívajú prítomnosť rodiča pri každej aktivite, ktorú robia. Veria, že rodičia im s ich aktivitami pomôžu.
Čítanie v cudzom jazyku môže byť výzva pre dieťa ale ešte väčšia pre rodiča. Ako si z toho urobiť zábavu?
Prečítajte si niekoľko mojich tipov ako na to:
Krok 1: Vyberte si na začiatok jednoduchú knižku so zábavným príbehom, prípadne siahnite po príbehu alebo rozprávke, ktorú už vaše dieťa pozná v slovenčine. (napr. Tri prasiatka)
Krok 2: Vyberte si pár slov (napr. zvieratká: pig/pigs, wolf), ktoré dieťaťu na začiatku predstavíte napríklad formou kartičiek. Dieťa potom počas čítania príbehu ukazuje na slovíčka ktoré si pamätá z obrázku, neskôr môže ukázať na slovo ktoré počuje.
Krok 3: Dohodnite si signál, že ak bude počuť dané slovo, tak zdvihne prst alebo dané slovo ukáže, prípadne zopakuje.
Krok 4: Hrajte sa s hlasom – napodobňujte zvuky zvieratiek a čítajte iné osoby vždy iným hlasom. Ak dieťa ovláda dané zvuky, môže vám s čítaním pomôcť. (napr. keď vlk sfúkne prasiatkam domček).
Krok 5: Pomocou kartičiek alebo obrázkov si zopakujte dej príbehu – zahrajte si malé divadielko.
Krok 6: Výber knihy na čítanie nechajte na dieťati – je potom pravdepodobnejšie, že keď bude vedieť čítať, samo siahne po obľúbenej anglickej knihe a bude si čítať. Vyskúšajte ale rôzne žánre: rozprávky, príbehy, rýmovačky a básničky.
Krok 7: Ukážka čítania knihy „I want to go first“ pomocou videa – krásny príbeh o sloníkoch. Môžete sa inšpirovať tu>>
Nebojte sa svojej výslovnosti
Pamätajte na to, že deti vás nebudú hodnotiť za vaše čítanie v angličtine alebo za vašu výslovnosť. Deti sa budú tešiť z nových poznatkov. Cieľom je, aby neodmietali anglické knihy, ak chcete aby sa cudzí jazyk učili.
Pridajte sa do facebookovej skupiny
Ešte viac užitočných tipov nájdete v skupine Talentíky na jazyky. Pridajte sa k ďalším viac ako 650 rodičom, ktorí chcú rozvíjať talent dieťaťa na jazyk a inšpirovať sa aktivitami v angličtine aj od iných.